گل گاوزبان وحشی جیرفت دزفول

گل گاوزبان با نام علمی borago officinalis جزء گیاهان دارویی و یا دو لپه است. این گیاه علفی و یکساله تا چندساله بوده و ساقه آن تا ارتفاع 60 سانتی متری می تواند رشد کند. گل گاوزبان وحشی جیرفت دارای ساقه هایی شیار دار و خاردار است. برگهایش ساده و پوشیده از تارهای زبر و خشن می باشند. گلهای این گیاه به رنگهای آبی، سفید، بنفش هستند.

این گیاه به صورت خودرو در جیرفت و دزفول و دیگر شهرهای این رشد می کند. به احتمال زیاد این گیاه از نواحی شمال آفریقا به مناطق دیگر جهان راه یافته است و امروزه در مناطقی همچون مدیترانه، نواحی شمالی آفریقا و در بخش هایی از خاورمیانه کاشت می شود. از برگ، گل و سرشاخه های گلدار آن در مصارف دارویی استفاده های فراوانی می شود.

مشخصات گیاهی گل گاو زبان وحشی جیرفت :

گل گاوزبان ایرانی یکی از گیاهان دارویی ایران با خواص فراوان و روغنی است که به دلیل دارا بودن خواص فوق العاده و شفابخش از زمانهای دور شناخته شده و مورد استفاده قرار می گرفته است.

این گیاه از شاخه های تو خالی و آبدار تشکیل شده و برگهایش نسبتا بزرگ، دارای چین خوردگی، تخم مرغی شکل نوک تیز و به رنگ سبز تیره هستند که به شکلی متناوب روی ساقه گیاه مستقر شده اند. روی تمام سطح گیاه از کرک های سفید و منشعب پوشیده شده است.

گلها در قسمت انتهایی ساقه قرار گرفته اند که از رنگی روشن و شکلی ستاره ای برخوردارند. میوه گل گاو زبان دارای رنگ قهوه ای مایل به سیاه بوده و به شکل چهار فندق کوچک است.

گل گاو زبان را بیشتر می توان در مراتع سنگ آهک و بر روی تکه های لخت خاک در زمین های گچی پیدا کرد. گل گاو زبان گونه های مختلفی در سراسر جهان دارد که برخی بومی ایران هستند و برخی دیگر نیز خاستگاهی آمریکایی و اروپایی دارند. همه این گونه ها در ظاهر شبیه به هم هستند و تفاوت اساسی آنها مربوط به خواصشان است.

گل گاوزبان وحشی جیرفت دزفول

گل گاوزبان وحشی جیرفت

گل گاوزبان وحشی جیرفت .در جیرفت گلها و گیاهان زیادی به صورت خودرو می رویید که یکی از آنها گل گاوزبان است که خاصیت های خیلی فراوانی دارد . این گیاه در اکثر مناطق ایران می رویید و چون هیچ گونه سم و کودی به آن داده نمیشود کاملا ارگانیک می باشد که همین امر خاصیت آنرا صدچندان کرده است .

این گیاه در دشتها و دامنه های کوهها و تپه ها می رویید که در بیشتر نقاط بخاطر شرایط جوی اندازه و شکل گلها متفاوت می باشد. این گیاهان به وسیله افراد چیده میشود و مراکز عرق گیری و بسته بندی خشک و یا مراکز دارو سازی منتقل میشود .

گل گاوزبان وحشی دزفول

گل گاوزبان وحشی دزفول طبع: گرم گل گاو زبان از گیاهانی است که در دشتهای دزفول می روید. این گیاه ممعمولا با گیاه گل گاوزبان که در مناطقی در ایران مانند اصفهان و آذربایجان و شهرهای دیگر می‌روید و به غلط به گل گاو زبان شناخته شده است، تفاوت دارد. هر دو از تیره گاوزبانیان است ولی در سرده با هم تفاوت دارند.

این گیاه از دسته گیاهان علفی است و طول آنها بین 40 تا 70 سانتی متر می باشد. منشا این گیاه دمشق است. تجزیه شیمیایی این گیاه نشان می دهد که نیترات دو پتاس مهمترین ماده تشکیل دهنده آن است. گل گاو زبان در دسته گیاهان دارویی است که همه اجزای آن مثل گل، برگ و دانه آن در طب سنتی استفاده می شود.

گل های این گیاه از اوایل اردیبهشت تا شهریور می روید. گل گاو زبان را می توان به دو دسته تقسیم کرد Echium : گل گاوزبان ایرانی Borage : گیاه گاوزبان اروپایی این دو نوع فقط گل های شبیه به هم دارند ولی در خواص بسیار تفاوت دارند. گل های ایران بزرگتر از نوع اروپایی است.

گل گاوزبان رنگ آبی تیره دارد و شبیه گل انار و دایره شکل است . تخم گل گاوزبان شکل گردی دارد و حالت لعابی دارد . این گیاه بیشتر در کوهای البرز یافت می شود. گل گاوزبان اروپایی از افریقا به اسپانیا برده شد و در طب سنتی از آن بسیار استفاده می شود که یکی از خواص آن زیاد کردن تعریق و ادرار است.

گل گاوزبان ایرانی و یا گیاهان دارویی کوهی در دامنه های البرز به صورت خود رو رویش می کند و تاکنون نتوانسته اند آن را پرورش دهند. خواص گل گاوزبان تسکین دهنده اعصاب تقویت حواس پنجگانه باز کننده کیسه صفرا درمان مالیخولیا و جنون پیشگیری از حواس پرتی نشاط آور نرم کننده سینه درمان گلو درد از بین برنده دلهره مصرف بیش از اندازه آن به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی مواد شیمیایی به نام آلکالوئیدهای پیرولیزیدینی (PAS) باعث بروز سرطان کبد و آسیب به آن می شود.

گل گاوزبان وحشی لرستان

گل گاوزبان وحشی لرستان :

لرستان به خاطر شرایط آب و هوایی خوب و دشت و و صحرا و کوهاهی که دارد انواع گیاهان خودرو دارویی در آنجا می رویید و به خوبی رشد می کند از جمله این گیاهان گل گاوزبان است . ویژگی بارز گیاهان دارویی مرغوب؛ از آنجایی که کشور عزیزمان ایران دارای آب و هوای چهار فصلی است که خاک بی نظیر و حاصل خیزی دارد، گیاهان دارویی زیاد در دشت و کوه های اصفهان و کرمانشاه و کردستان و چهارمحال بختیاری و …. می روید که خاصیت های خیلی زیادی دارند و از نظر کیفیت مرغوب هستند. این گیاهان در مناطق مختلف نام های متفاوتی دارند که در اصل قضیه که خاصیت دارویی آنها است فرقی ندارد

گل گاوزبان با توجه به محل تولید به دو دسته کلی تقسیم می‌شود. گل گاوزبان شمال و شهرهای شمالی ایران و گل گاوزبان لرستان از نظر کیفیت، معمولا محصول لرستان در رده نخست قرار می‌گیرد و قیمت بالاتری دارد. قیمت گل گاوزبان در سال 99 نیز تابع همین قانون بوده و با توجه به محل تولید تعیین می‌شود. خرید گل گاوزبان گل گاوزبان بومی کشور ایران بوده و به دلیل خواص فراوانی که دارد علاوه بر بازار داخلی از بازارهای خارجی نیز سهم قابل قبولی دارد. تولید گل گاوزبان در کشور بیش از نیاز داخلی است به همین دلیل، بخشی از این محصول ارزشمند به خارج از کشور صادر می‌شود.

برای خرید گل گاوزبان به این نکته توجه داشته باشید که قیمت این محصول علاوه بر خصوصیات ظاهری محصول به شهر محل برداشت آن نیز بستگی دارد. به طوری که گل گاوزبان لرستان از سایر نمونه‌های موجود در بازار قیمت بیش‌تری داشته و البته کیفیت بالاتری نیز دارد.

هنگام خرید گل گاوزبان به این نکات توجه کنید برای خرید گل گاوزبان و انتخاب محصول با کیفیت، لازم است به نکات زیر توجه کنید: زمان برداشت: گل گاوزبان اگر بار همان سال باشد از کیفیت بیش‌تری برخوردار است. گل گاوزبان تازه بنفش پررنگ است در حالی که گل گاوزبان کهنه، بنفش کم‌رنگ است و هر چقدر کهنه‌تر باشد رنگ بنفش آن روشن‌تر می‌شود. خشک بودن محصول: گل گاوزبان مرغوب باید خشک باشد.

بهترین روش برای خشک کردن آن، استفاده از دستگاه خشک‌کن است زیرا با این روش، شکل و رنگ گل‌ها تغییر نمی‌کند. از دیگر روش‌های خشک کردن این محصول، خشک کردن در سایه است به طوری که اجازه دهند محصول به طور طبیعی رطوبت خود را از دست داده و خشک شود. به هر حال در خرید گل گاوزبان به این نکته توجه کنید که محصول با هر روشی که خشک شده باشد، مقدار بسیار ناچیزی رطوبت دارد که با گذشت زمان از بین می‌رود.

هر چقدر بار تازه‌تر باشد و زمان کم‌تری از برداشت آن گذشته باشد، مقدار رطوبت آن بیش‌تر است. منطقه برداشت: نکته مهم دیگری که باید در هنگام خرید گل گاوزبان مورد توجه قرار بگیرد، محل برداشت آن است.

بار قزوین نسبت به نمونه‌های دیگر رنگ و کیفیت بالاتری داشته، درشت‌تر بوده و طبیعتا گران‌تر است. میزان ناخالصی: محصول مرغوب محصولی است که کمترین میزان ناخالصی را داشته باشد و عاری از شاخ و برگ‌های اضافه باشد. هر چقدر محصول تمیزتر باشد، مرغوب‌تر بوده و قیمت بالاتری دارد.

روش بسته‌بندی و نگهداری گل گاوزبان برای خرید گل گاوزبان مرغوب به نحوه نگهداری محصول توجه کنید. روش نگهداری این محصول مانند غنچه گل محمدی است. گل‌ها باید پس از برداشت و خشک شدن، داخل پلاستیک قرار بگیرند. پلاستیک حتما باید دارای منافذی برای عبور هوا باشد. از آن‌جایی که گل گاوزبان حتی پس از خشک شدن کمی رطوبت دارد، وجود این منافذ برای هوادهی و خشک شدن گل‌ها ضروری است.

اگر گل گاوزبان خیس باشد و بدون قابلیت هوادهی بسته بندی شود، محصول فاسد خواهد شد. گل‌ها باید حتما داخل کارتن بسته بندی شوند، این کار باعث حفظ شکل ظاهری آن‌ها و جلوگیری از خرد شدن محصول می‌شود. اگرچه از لحاظ خواص دارویی بین بار خرد شده و بار درشت تفاوتی وجود ندارد، اما در عرضه محصول به صورت خرده فروشی، بهتر است گل گاوزبان درشت و بدون خرد شدگی باشد زیرا ظاهر زیباتری داشته و فروش آن بالاتر خواهد بود.

گل گاوزبان وحشی محصول کدام شهر است

گل گاوزبان وحشی محصول کدام شهر است گل گاوزبان وحشی محصول کدام شهر است .

گل گاو زبان در اکثر شهرهای ایران می روید و از اوایل اردیبهشت ما کار چیدن این گیاه پرخاصیت آغاز میشود فقط در حین برداشت، گلهای کاملا باز شده گیاه را بچینید و از چیدن غنچه ها خودداری کنید. در طول دوره گلدهی از هر بوته به صورت تقریبی در دو نوبت صبح و عصر گلهای تازه می روید. خشک کردن: گل های گل گاو زبان نباید بعد از چیده شدن در کیسه های پلاستیکی ریخته شوند. همچنین نباید آنها را روی هم انباشته کنید.

گلها باید بلافاصله به اتاق خشک کن منتقل شوند تا از بین نروند. حداکثر باید نیم ساعت بین چیدن گلها و پهن کردن آنها در سایه فاصله وجود داشته باشد. برای خشک شدن گل های گل گاو زبان همان دمای تابستان کفایت می کند. بعد از گذشت 24 ساعت از پهن کردن گلهای تازه، گلها خشک شده و آماده برای بسته بندی و فروش می باشند.

گل گاوزبان خشک شده گل گاوزبان خشک شده مهمترین خواص گیاه گل گاو زبان: اکنون به بررسی خواص گیاه گل گاو زبان می پردازیم. آرامش بخش معروف: آرامش بخش بودن و تسکین اعصاب یکی از خاصیت های شناخته شده و بارز گل گاو زبان است. گل گاو زبان تقویت کننده اعصاب و روان بوده و از زمان های دور دم کرده آن را برای کاهش استرس و ترس، مشکلات کم خوابی و بی خوابی استفاده می کردند.

درمان سرماخوردگی: در فصل سرما و به منظور درمان سرماخوردگی و سرفه های شدید ناشی از آن از دمنوش گل گاو زبان استفاده می کنند. در ضمن گیاه گل گاو زبان در مواردی همچون از بین بردن ورم حفره های بینی، گرفتگی صدا، درمان ناراحتی های مجاری تنفسی و درد گلو نیز کاربرد دارد. پیشگیری از سرطان، بهبود بیماری های پوستی، تصفیه خون، کاهش تب، داشتن خاصیت ضد التهابی، ضد حساسیت بودن، نشاط آوری و کاهش دلهره از سایر خواص گیاه گل گاوزبان هستند.

خرید عرق گل گاو زبان نحوه مصرف گل گاو زبان: مصرف به صورت دمنوش یکی از روش های مرسوم استفاده از گل گاو زبان است. برای این منظور 15 گرم از گل های گیاه را در درون مقداری آب جوش ریخته و اجازه دهید دم بکشد. دمنوش بدست آمده را بعد از هر وعده غذایی میل کنید.

موارد منع مصرف گل گاو زبان: با اینکه تمام داروهای گیاهی دارای خواص و فواید بسیاری هستند و در درمان بسیاری از بیماری ها موثر واقع می شوند، اما در صورت مصرف زیاده از حد می توانند مشکل ساز شوند. به عنوان مثال گیاه گل گاو زبان بهتر است در افراد مبتلا به فشار خون همراه با لیمو ترش مصرف شود چون ممکن است باعث افزایش فشار خون گردد.

  • بیشتر بخوانید: گیاهان دارویی کوهی خراسان رضوی

گل گاوزبان وحشی صادرات

گل گاو زبان وحشی صادرات : از ویژگی بارز این گیاهان وحشی پرخاصیت و منحصر بفرد بودن و روییدن آنها در جاهای صعب العبور می باشد که دسترسی به آنها قدری مشکل است.

این گیاهان دارویی به وسیله افراد خبره و باتجربه که در شناخت گیاهان دارویی زبردست هستند چیده می شود و به مراکز خرید این گیاهان در شهرهای مختلف ارسال می گردد. آشنایی با آمار صادرات گیاهان دارویی از ایران؛ بیش از ۲۰۰۰ نوع از گیاهان که نه تنها خاصیت دارویی زیادی دارند بلکه جنبه های عطری و آرایشی و ادویه ای و عرقیجاتی را هم دارند.

تنوع این گیاهان دارویی در کشورمان باعث شد که شرکت های داروسازی معروف دنیا در دیگر کشورها برای تولیدات خود نیازمند داروهای گیاهی ایران به عنوان مواد اولیه مثل گل گاوزبان و زعفران، کاسنی و آویشن ، چای سبز ،بابونه ، مرزه و زیره و بهار نارنج و…. باشند .

در این راستا باید بدانید که گیاهان دارویی ایران هم به صورت اسانس و هم عرقیات و هم روغن از کشور صادر می شوند که رایج ترین گیاهان صادراتی ایران شامل بابونه، بومادران، فلفل سیاه، گل ختمی، انیسون، آویشن، مارچوبه، زوفا، کتیرا، زردچوبه ، آنغوزه ، شیرین بیان و تلخ بیان، سقز، شکر تیغال، حنا، زیره سبز، بادرنجبویه، باریجه، برگ کنار، مریم گلی، کرفس وحشی (کلوس)، پرسیاوشان، گز خوانسار(گز انگبین) ، گلی کاسنی، گل گاو زبان، مصطکی، اسطوخودوس، برگ بو و غیره می باشد. در حال حاضر کشور ما این گیاهان را به کشورهای زیادی صادر می کند که از عمده ترین خریداران گیاهان دارویی ایران کشورهای ترکیه، عراق، روسیه، امارات ، عمان، ژاپن، آلمان و چین و دیگر کشورهای پیشرفته می باشند.

پخش عمده گیاهان دارویی با کیفیت در تهران پخش عمده گیاهان دارویی با کیفیت در تهران؛ تمام گیاهان دارویی که از دشتها و یا گلخانه و زمین های کشت گیاهان دارویی، جمع آوری می شود همه به بازارهای خرید این محصولات در تهران ارسال میشود . این گیاهان با کیفیت به مراکز عرق گیری گیاهان دارویی و عصاره گیری و مراکز تهیه گیاهان دارویی خشک و ادوایه ای ، بسته بندی کننده فرستاده می شود . این مراکز فروش عمده گیاهان دارویی با راه اندازی سایت های غیر حضوری فروش گیاهان دارویی ، خریداران میتوانند با مراجعه به این سایتها خریدهای خود را بدون واسطه و غیر حضوری انجام دهند.

کسانی که دوست دارند در این زمینه وارد تجارت شوند باید اطلاعات کافی و کامل در زمینه شناخت گیاهان دارویی ، روش کاشت و برداشت و بهره برداری را داشته باشند تا در کسب و کار خود موفق شوند به جزء این موارد باید اطلاعاتی نیز از میزان نیاز کشورها دیگر به مقدار گیاهان دارویی و نحوه و زمان عرضه به موقع آن را داشته باشند تا بتوانند در این زمینه سود خوبی داشته باشند و محصولات را با کیفیت بالا بسته بندی کنند تا مشتریان خود را از دست ندهند و محصولات دیگر کشورها جای این محصولات را نگیرد