گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی؟ مراحل رشد + فایل صوتی

گیاه شناسی گل گاوزبان
گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی

گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی؟ مشخصات گیاه شناسی گل گاوزبان؟ ایا گل گاوزبان ضرر دارد؟ خصوصیات گیاه شناسی گل گاوزبان؟ نحوه رشد و آناتومی گل گاوزبان؟ گیاه شناسی گیاهان دارویی Botany of plants در کشاورزی خیلی مهم است اینکه بدانیم شکل گیاه به چه صورتی است رشدش به چه شکلی است آیا ایستاده رشد می‌کند یا روی زمین پهن می‌شود.

 • گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی؟
 • گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی به چه صورتی است؟
 • مشخصات بوته گل گاوزبان وحشی ایرانی؟
 • خصوصیات گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی؟
 • چرا باید نحوه رشد و آناتومی گیاهان را بشناسیم؟
 • نحوه رشد و آناتومی گل گاوزبان ایرانی را شرح دهید؟
 • مراحل رشدی گل گاوزبان ایرانی را بیان کنید؟
 • چرخه زندگی گل گاوزبان ایرانی؟
 • ویژگی‌های ظاهری گل گاوزبان ایرانی کدام اند؟
 • گل گاوزبان ایرانی را برای ما معرفی کنید؟
گیاه شناسی گل گاوزبان
گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی

گیاه شناسی گل گاوزبان بسم‌الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و وقت به خیر خدمت همه علاقه‌ مندان به کشاورزی به‌خصوص تولیدکنندگان گیاهان دارویی ایران امیدوارم که حالتان خوب باشد من حسین ذبیحی کارشناس شرکت داپیدو هستم در مقاله قبلی خودم در مورد بذر گل گاوزبان صحبت کردم و در این مقاله می‌خواهم در مورد گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی توضیحاتی در اختیار شما بگذارم.

گیاه شناسی گل گاوزبان؟ مراحل رشد گل گاوزبان ایرانی به چه صورتی است؟

گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی؟ نحوه رشد و آناتومی گل گاوزبان ایرانی را به‌ صورت کامل در فایل صوتی زیر توضیح داده‌ایم و کارشناس شرکت آقای ذبیحی به تمام سؤالات مربوط به گیاه شناسی گل گاوزبان پاسخ داده‌اند.
شما دوستان داپیدو می‌توانید با گوش دادن به این فایل‌های صوتی و نکته برداری هر آنچه در مورد نحوه رشد و آناتومی گل ‌گاوزبان ایرانی نیاز است بدانید دریافت کنید.

گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی؟ نحوه رشد و آناتومی؟

گیاه شناسی گل گاوزبان
گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی؟

چرا باید مراحل رشد و آناتومی گیاهان را بشناسیم؟

 1. نحوه رشد و آناتومی گیاهان در کشاورزی اینکه شکل گیاه به چه صورتی است رشدش به چه شکلی است آیا ایستاده رشد می‌کند یا روی زمین پهن می شود آیا خزنده است یا نیاز به داربست دارد خیلی مهم است.
 2. ما باید بدانیم گیاهان در طبیعت به چه شکلی رشد می‌کنند مراحل رشدی آن‌ها در سال اول به چه شکلی و در سال‌های بعدی به چه شکلی است.
 3. همین موضوعات باعث می شوند که ما در مرود گیاه شناسی گل گاوزبان حساس باشیم و درباره خواص گل گاوزبان بخوانیم.

گیاه شناسی گل گاوزبان برای درک بهتر این موضوع به نحوه رشد و آناتومی گیاهان دارویی رازک و گیاه دارویی مریم گلی توجه کنید.

مراحل رشد و آناتومی گیاه دارویی رازک

رازک وقتی به حالت طبیعی و در حالت وحشی رشد می‌کند دور درخت‌های دیگر دور بوته‌های دیگر می‌پیچد و بالا می‌رود یعنی این‌یک گیاه پیچ است و شما برای اینکه این گیاه را در مزرعه کشت و کارکنید باید این شرایط را در داخل مزرعه ایجاد کنید یعنی برای کشت و کار گیاهی مثل رازک  باید در مزرعه از داربست استفاده کنید.

مراحل رشد و آناتومی گیاه دارویی مریم‌گلی

مریم‌گلی در سال اول به‌صورت روزت رشد می‌کند یعنی وارد ساقه گل دهنده نمی‌شود در سال دوم ارتفاع گیاه 60 الی 70 سانتی‌متر می‌رسد و وارد فاز گلدهی می‌شود.

بنابراین مریم‌گلی دوساله چرخه زندگی خودش رو کامل می‌کند پس اگر شناختی از این گیاه نداشته باشید و به دنبال تولید بذرو گل از این گیاه باشید وقتی ببینید سال اول نتیجه نداد و گل نداد پس نا امید می‌شوید ولی اگر میشناختین در سال اول  ازنظر مواد غذایی آب‌ و خاک نیازهای گیاه را تأمین می کردین  تا سال بعد که وارد فاز گلدهی می‌شود بذر و گل خوبی تولید کند.

نتیجه گیری:

گیاه شناسی گل گاوزبان بنابراین آگاهی و آشنایی با آناتومی و شکل گیاه مراحل رشدی ان خیلی مهمه چراکه این‌ها را بدانید نیاز غذایی نیاز آبی و کودی گیاه را می‌توانید مرتفع کنید برنامه‌ریزی مالی درستی داشته باشید و می‌دانید که چه وقتی از رشد گیاه قسمت دارویی ان را باید برداشت کنید.

مشخصات گیاه شناسی گل گاوزبان-خصوصیات گیاه شناسی گل گاوزبان کدام اند؟

مشخصات گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی یا خصوصیات گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی و مراحل رشدی گل گاوزبان معرفی گیاه گل گاوزبان نحوه رشد و اناتومی گیاه گل گاوزبان ویژگی های ظاهری گل گاوزبان ایرانی همه و همه را به صورت جامع در زیر توضح می دهیم امید است استفاده کنید.

گل گاوزبان گیاهی چند ساله است؟

گل گاوزبان ایرانی گیاهی چندساله علفی ونیم غده‌ای است.

خصوصیات ریشه گل گاوزبان ایرانی

 • ریشه گل گاوزبان ایرانی عمودی یعنی داخل زمین فرو می‌رود بااینکه ریشه‌های فرعی دارد ولی عمدتاً ریشه آن به‌صورت عمودی داخل خاک فرو می‌رود.
 • این ریشه قطور طویل و چوبی است که در گیاهان دارویی کوهی چندساله به قطر بیش از 10 سانتی‌متر هم می‌ رسد به خاطر همین با افزایش سن گیاه مقاومتش به کم‌آبی بیشتر می‌شود.

مشخصات برگ گل گاوزبان ایرانی

 1. برگ‌ ان نسبتاً بزرگ ساده و زبانه‌ای چین‌خورده به رنگ سبز تيره به طول حدود 20 سانتی‌متر و عرض 5 سانتی‌متر به‌صورت سرنیزه‌ای و در قسمت دم برگ باريك و نوك تيزشده اند.
 2. دارای يك رگبرگ منحصربه‌فرد بوده و به‌صورت متناوب بر روی ساقه گياه قرار داشته و داراي بوي ضعيف و بدون مزه هست.
 3. برگ‌های پهنی دارد یعنی فتوسنتز بالایی دارد یعنی میزان تبخیر و تعرق از سطح برگ بالا است بنابراین نیاز به آبیاری دارد.

ویژگی های ساقه گل گاوزبان ایرانی

 • ساقه و برگ‌ها (قسمت‌های سبز) پوشیده از کرک‌ های سفید زبر و خشن و بسیار ریز هستند گاهی تبدیل به خار می‌شوند که هنگام مواجهه با بوته باید مواظب بود و از دستکش استفاده نمود.
 • ساقه گياه تا حدودي ساده و خميده به سمت بالا، شياردار، خاردار، توخالي و آبدار هست.

ظاهر گل در گل گاوزبان ایرانی

 1. جام گل استكاني باريك، آشكارا نامنظم و قيفي يا لوله‌ای شكل و ستاره‌ای است كه قسمت لوله‌ای بلند به‌تدریج به‌طرف بالا شيپوري شكل شده است.
 2. گل‌ آذین با گل‌های قیفی شکل که در زمان گل‌دهی به رنگ قرمز ارغوانی به طول 40-25 میلی‌متر در انتهای ساقه گل دهنده قرار دارند که پس از جمع‌آوری و خشک شدن به رنگ آبی تیره یا بنفش درمی‌آیند.
 3. گل‌ها به شکل گل انار هستند.
گیاه شناسی گل گاوزبان
گل گل گاوزبان یارانی

شکل میوه گل گاوزبان ایرانی

 • ميوه آن نوک‌تیز و فندقي شكل ایستاده و سطح آن دارای برجستگی‌های كوچك و تيز (حالت غده دار) و به رنگ قهوه‌ای مايل به سياه است.
 • در هر جام گل 2 تا 4 عدد  میوه دیده می‌شود.
گیاه شناسی گل گاوزبان
شکل میوه گل گاوزبان

میزان رشد گل گاوزبان ایرانی

 1. طول ساقه گل دهنده 80-60 سانتی‌متر است به‌عبارتی‌دیگر ارتفاع بوته گل گاوزبان گاهی اوقات به 100-60 سانتی تر هم می‌رسد.
 2. پهنای بوته گل گاوزبان گاهی اوقات 30 سانتی‌متر یا بیشتر می‌شود که هنگام کاشت باید به این موردتوجه کرد.
 3. گل گاوزبان ایرانی یک گیاه منحصربه‌فرد است و رشد سریعی دارد.
 4. وزن خشک هر بوته گل گاوزبان ایرانی در پایان سال سوم حدود 650 گرم است.
گیاه شناسی گل گاوزبان
میزان رشد گل گاوزبان

بیشتر بخوانید: گیاهان دارویی کوهی خراسان رضوی

بررسی چرخه زندگی گل گاوزبان

اگر بخواهیم چرخه زندگی گل گاوزبان و گیاه شناسی گل گاوزبان را بررسی کنیم باید بگیم رشد گل گاوزبان ایرانی به‌صورت روزت است.

مراحل رشد گل گاوزبان ایرانی در سال اول

وقتی بذر را می‌کارید و جوانه می‌زند و رشد می‌کند در ابتدا گیاه حالت پخش‌شده روی زمین دارد یعنی  بر روی زمین پخش می‌شود اگر بخواهیم مثال بزنیم مثل چغندرقند یا هر گیاهی که حالت روزت دارد.

گیاه شناسی گل گاوزبان
مراحل رشد گل گاوزبان

مراحل رشد گل گاوزبان ایرانی از سال دوم به بعد

سپس به‌محض وارد شدن به فصل گل‌دهی گیاه از حالت روزت درمیاید و از این به بعد به‌صورت عمودی رشد می‌کند و ساقه گل دهنده تولید می‌کند یعنی ساقه گیاه بلند می‌شود و بعد از تولید چندین برگ وارد فاز گل‌دهی می‌شود درواقع جوانه‌های گل در انتهای این ساقه‌ها ظاهر می‌شوند.
در هر سنبله تعداد زیادی گل وجود دارد که به‌تدریج از پایین به بالا باز می‌شوند به عبارتی دیگر گل‌ها به ترتیب از انتهای ساقه گل دهنده بازشده و بعد از دو تا سه روز خشک‌شده و می‌ریزند و گل‌های بعدی باز می‌شوند و پس از افتادن جاي افتاده آن‌ها به‌صورت برجستگی‌های كوچك و سفيد می‌ماند.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از داپیدو
 • عنوان مقاله: گیاه شناسی گل گاوزبان ایرانی؟ نحوه رشد و آناتومی؟
 • نویسنده: حسین ذبیحی کارشناس شرکت داپیدو

مرکزفروش بذر گل گاوزبان ایرانی با کیفیت صادراتی!

شرکت داپیدو مرکز فروش بذر گل گاوزبان ایرانی ما در شرکت داپیدو با برداشت بذر از بهترین مزارع کشور و بوجاری کردن بذور با دستگاه‌های مخصوص که خودمان طراحی کردیم در سال 1399 توانستیم بذر بوجاری شده گل گاوزبان با قوه نامیه 90 درصد و خلوص 95 درصد با کیفیت صادراتی در اختیار مشتریان خود بگذاریم.

مرکز فروش بذر گل گاوزبان
شرکت داپیدو مرکز فروش بذر گل گاوزبان ایرانی