چرا گل گاوزبان می گویند؟

چرا می گویند گل گاوزبان

چرا می گویند گل گاوزبان Borago officinalis؟ چرا گل گاوزبان می‌گویند؟ ایا گل گاوزبان ضرر دارد؟ چرا میگن گل گاوزبان Echium amoenum؟ اینکه چرا می گویند گل گاوزبان و یا گیاهان دارویی یک دلیل اصلی دارد به خاطر اینکه برگ‌های این گیاه زبانه‌ای و پوشیده از خارهای ظریفی است که به آن حالت خشن می‌دهد و به همین علت به آن گاوزبان می گویند.

 • چرا گل گاوزبان می‌گویند؟ داپیدو
  ?Why is it called
 • چرا می گویند گل گاوزبان ؟
  ?Why do they say
 • چرا گل گاوزبان می‌گویند؟
  ?Why is it called

 

 • چرا گل گاوزبان؟
  ?Why
 • چرا گفته می‌شود گل گاوزبان؟
  ?Why is it called
 • چرا میگن گل گاوزبان؟
  ?Why do they say
چرا می گویند گل گاوزبان
چرا گل گاوزبان

چرا می گویند گل گاوزبان بسم‌الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و وقت به خیر خدمت همه علاقه‌مندان به کشاورزی به‌خصوص تولیدکنندگان گیاهان دارویی ایرانی از جمله بوته گل گاوزبان وحشی امیدوارم که حالتان خوب باشد من حسین ذبیحی کارشناس شرکت داپیدو هستم در مقاله قبلی خودم در مورد چند نوع گل گاوزبان داریم صحبت کردم و در این مقاله می‌خواهم در رابطه با اینکه چرا می گویند گل گاوزبان توضیحاتی در اختیار شما بگذارم.

چرا گل گاوزبان می گویند؟

چرا گل گاوزبان می گویند همان‌ طوری که می‌دانید گل گاوزبان دو نوع است به‌عبارت‌دیگر گل‌گاوزبان‌هایی که به لحاظ دارویی برای بشر اهمیت دارند دو نوع هستند یکی گل گاوزبان ایرانی که در زبان فارسی به گل گاوزبان ایرانی یا همان گل گاوزبان معروف است و دیگری گل گاوزبان اروپایی که اسم فارسی ندارد می‌توان به آن گاوزبان گفت اما معلوم نیست از چه زمانی به ایران آمده است.

در عربی و کتب قدیم به گل گاوزبان ایرانی لسان الثور می گویند ولی به گل گاوزبان اروپایی مرماخوز می گویند.
در زبان فرانسه به گل گاوزبان اروپایی (شکوفه آبى تندرستى) و همچنین بوراش هم می گویند.
در زبان ترکی گاو به معنی آبی هم آمده است و‌گاوزبان یعنی گلی که‌برگ آبی دارد.
 • بیشتر بخوانید: گیاهان دارویی کوهی ایران
چرا می گویند گل گاوزبان
گل گاوزبان ایرانی گل گاوزبان اروپایی

چرا می گویند گل گاوزبان ؟

حال این سؤال پیش می‌آید به گل گاوزبان ایرانی و گل گاوزبان اروپایی چرا می گویند گل گاوزبان ؟ اینکه چرا این گیاهان دارویی را گاوزبان نام‌گذاری کرده‌اند به‌ظاهر برگ‌های آن‌ها بازمی‌گردد درواقع برگ‌های این گیاهان حالتی شبیه به زبان گاو دارند و پوشیده از خارهای ظریفی هستند که به آن‌ها حالتی خشن مثل زبان گاو می‌دهد و به خاطر همین خارهای ظریف و حالت زبانه‌ای شکل برگ‌ها این گیاهان گاوزبان نام‌گذاری شده‌اند.

ما در مورد اینکه چرا می گویند گل گاوزبان صحبت کردیم حال بیایید کمی در مورد تفاوت گل گاوزبان ایرانی و اروپایی صحبت کنیم به‌این‌علت که موضوع بسیار مهمی است چون اکثر افراد این دو گیاه دارویی را اشتباه می‌گیرند و فکر می‌کنند این دو گیاه یکی هستند و خواص مشترکی دارند.

تفاوت گل گاوزبان ایرانی و اروپایی؟

اغلب افرادی که تخصص گیاه‌شناسی ندارند فکر می‌کنند که گل گاوزبان و یا گیاهان دارویی صادراتی همان گل گاوزبان ایرانی است فقط گل گاوزبان اروپایی چون بذرش از اروپا آورده شده به این نام نام‌گذاری شده است و گل گاوزبان ایرانی هم چون بذرش ایرانیه بهش گل گاوزبان ایرانی می گویند حالا کشاورز که اطلاعی ندارد این‌ها دو گیاه متفاوت هستند چون فکر می‌کند بذر گل گاوزبان ایرانی محصول خود ایران و کیفیتش حالا با توجه به ذهنیتی که هست پایین‌تره و تصورش از بذرهای اروپایی بهتره میگه خوب من به جای بذر ایرانی بذر اروپایی می‌خرم و چون نمی‌داند این 2 گیاه مختلف هستند درنتیجه فکر می‌کند بذر باکیفیت‌تری و بهتری تهیه‌کرده است درحالی‌که سخت در اشتباه است و با خرید بذر گل گاوزبان اروپایی سرمایه و زمان خود را ازدست‌داده است.

چرا می گویند گل گاوزبان

بذر گل‌گاوزبان اروپایی
Borago seeds

چرا می گویند گل گاوزبان

بذر گل‌گاوزبان ایرانی
Echium seeds

شباهت گل گاوزبان ایرانی و اروپایی؟

این دو گیاه باهم متفاوت هستند هیچ‌گونه خواص مشترکی طبی و دارویی ندارند ولی تنها شکل برگ‌هایشان و شکل بذرهایشان  و نحوه رشد کردن آن‌ها کمی شبیه به هم هست.
هر دو در مراحل اولیه رشد و نمو به‌صورت روزت رشد کرده و برگ‌هایی تخم‌مرغی شکل و شبیه به هم دارند اما با رشد بیشتر تفاوت‌ها بیشتر می‌شود.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از داپیدو
 • عنوان مقاله: چرا می گویند گل گاوزبان ؟
 • نویسنده: حسین ذبیحی کارشناس شرکت داپیدو

محل خرید بذر گل گاوزبان با قیمت واقعی

خرید ویژه بذر گل گازوبان
خرید بذر گل گازوبان